english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Polacy na Kirchentagu 2007

6 czerwca 2007 roku rozpoczęły się w Kolonii Ewangelickie Dni Kościoła - Kirchentag. To wielkie spotkanie ewangelików zakończy się w niedzielę, 10 czerwca br.
 
Do Kolonii wybrało się także wiele zorganizowanych grup parafialnych. Polska zawsze była licznie reprezentowana na Ewangelickich Dniach Kościoła - w tym roku w Kolonii jest kilkaset reprezentatów Kościoła luterańskiego z Polski.
 
Poniżej "bezpośrednia" relacja dwutygodnika "Zwiastun Ewangelicki" z poszczególnych dni "Kirchentagu". Przy opisie każdego dniu znajdziemy również obszerną relację fotograficzną z wydarzeń.
   

   
Środa 
Jak zawsze Niemieckie Ewangelickie Dni Kościoła rozpoczęły się w środę od nabożeństwa. Główne nabożeństwo w Kolonii odbyło się na Renem. Wieczorem w czasie modlitwy kończącej dzień po obu stronach Renu rozbłysło kilkaset tysięcy świec.  Czytaj dalej: Zwiastun Ewangelicki
 
Czwartek
Czwartek rozpoczęliśmy od nabożeństwa polskiego. Christuskirche wypełnił się po brzegi. Kazanie wygłosił ks. Wojciech Froehlich, śpiew prowadził zespół StB ze Starego Bielska.
Czytaj dalej: Zwiastun Ewangelicki
 
Piątek
Rano na teren Targów Kolońskich przyjeżdżają tysiące uczestników Dni Kościoła. W obszernych halach odbywa się większość zaplanowanych wydarzeń. W jednej z nich urządzono olbrzymią księgarnię. Dwie hale zajmuje tzw. "Rynek Możliwości", gdzie swoję działalność pokazują Kościoły i różne organizacje.
 
W hali 5 jest stoisko Kościoła Ewanhelicko - Augsburskiego z Polski. W hali 7 na zaproszenie Ewangelickiego Kościoła Nadrenii prezentuje się Kościół Ewangelicko - Reformowany z Polski. Także nocna panorama Kolonii przypomina o Dniach Kościoła. Na konstrukcji mostu kolejowego umieszczono podświetloną rybę - symbol ewangelickiego spotkania w tym mieście.
Czytaj dalej: Zwiastun Ewangelicki
 
Sobota
W sobotę odbyło się forum polsko-niemieckie. Gościem wśród publiczności był były prezydent RFN Richard von Weizsacker. Dyskutowano o wspólnej historii i polityce. Uczestnikiem był min. były ambasador Polski w RFN Andrzej Byrt. O zmianach w Kościołach w czasach transformacji mówili: ks. Jerzy Below (lut.) i ks. Grzegorz Chojnacki (rzym.). Podsumowanie należało do publicysty "Polityki" Adama Krzemińskiego.
Jak co dzień odbywały się liczne koncerty. Jedne miały kameralny charakter, przy innych we wszystkich okolicznych uliczkach trzeba było ustawiać tablice "plac przepełniony". Tak zadarzyło się na Roncalliplatz przy kolońskiej katedrze. W jednym z kościołów występował też chór ewangelicko-reformowany z Warszawy.
Czytaj dalej: Zwiastun Ewangelicki