english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

W trosce o lepsze zrozumienie

Dla każdego duszpasterza niezwykle cenna jest sposobność wzajemnej wymiany doświadczeń, wspólne zastanawianie się nad źródłami trudności. Ważne jest także poszukiwanie, najlepiej przy wsparciu superwizora, istoty problemu, dochodzenie do nowych rozwiązań, nauka uzewnętrzniania swych, często nieświadomych, emocji. 
  

 
Aby wyjść naprzeciw duszpasterzom i poszukującym duszpasterskiego wsparcia, z inicjatywy Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko - Augsburskiego w Polsce zorganizowano dwuletni kurs duszpasterski przygotowujący do kształcenia przyszłych superwizorów. Pierwsza sesja miała miejsce w Warszawie w dniach od 24-28 października 2006 r. Dwie kolejne odbyły się w dniach 13-16 oraz 20-24 lutego br. w wiślańskiej „Księżówce”. Seminarium prowadził ks. Helmut Weiss, specjalista od szkoleń w zakresie superwizji w Niemczech, a uczestnikami było dziewięciu księży z trzech diecezji. Zajęcia rozpoczynały się poranną modlitwą, a kończyły po dwunastu godzinach pracy rozważaniem Słowa Bożego, społecznością oraz wspólną kolacją. W Dzień Pokuty i Modlitwy wszyscy uczestnicy kursu rozpoczęli przeżywanie czasu pasyjnego od nabożeństwa spowiednio-komunijnego w kaplicy CME w Dzięgielowie. Kolejna sesja odbędzie się w maju, w Warszawie.
 
Profesjonalne wspieranie duszpasterza w jego pracy i równocześnie w przeżywanych trudnościach osobistych, jest niezbędnym warunkiem efektywnie prowadzonej służby duszpasterskiej. Podczas kursu uczestnicy mają możliwość wspólnego omówienia różnorodnych sytuacji, aby w odpowiedni sposób mogli być pomocni drugiemu człowiekowi. Kursanci starają się uwzględnić możliwe wszystkie uwikłania życiowe, m.in. poczucie zranienia, przeżywane kryzysy, problematykę samodowartościowania, rozłąki z rodzicami, relacji partnerskich, czas żałoby. Kurs rozłożony jest na dwanaście tygodniowych sesji i potrwa przez dwa lata.
 
XMK

 
 
Ks. Helmut Weiss - realizuje się w życiu jako duchowny, mąż i ojciec.
 
Duszpasterstwem zajmuje się profesjonalnie od roku 1969, natomiast od 1973 r. regularnie prowadzi kursy superwizji w Niemczech, od kilku lat również zagranicą, m.in. na Węgrzech, Słowacji, w Indonezji, Rumunii.
 
Jest przewodniczącym SIPCC oraz komitetu organizacyjnego 8. Kongresu ICPCC, który odbędzie się w dniach 7-14 sierpnia 2007 w Krzyżowej, pod hasłem: „Skarb w glinianych naczyniach. Duszpasterstwo w obliczu kruchości życia i zniszczenia - indywidualne i systemowe perspektywy”.