english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Reformacyjna witryna ŚFL

  Reformacyjna witryna ŚFL

  22.02.2015

  Światowa Federacja Luterańska uruchomiła stronę internetową poświęconą jubileuszowi 500-lecia Reformacji w 2017 roku. Tematyka witryny odwołuje się do hasła reformacyjnych obchodów „Wyzwoleni przez Bożą łaskę”. czytaj całość »

 • Urmas Viilma arcybiskupem Estonii

  Urmas Viilma arcybiskupem Estonii

  07.02.2015

  3 lutego br. w tallińskiej katedrze Najświętszej Marii Panny ks. Urmas Viilma został konsekrowany na biskupa i wprowadzony w urząd arcybiskupa Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Estonii. 41-letni duchowny zastąpił dotychczasowego zwierzchnika, abpa Andresa Põdera, który osiągnął wiek emerytalny i przeszedł w stan spoczynku.  czytaj całość »

 • Między sekularyzacją a ekstremizmem

  Między sekularyzacją a ekstremizmem

  07.02.2015

  W Ewangelickiej Akademii w Bad Boll (Niemcy) odbyło się pierwsze spotkanie Międzynarodowej Grupy Studyjnej, która podejmie temat luterańskiej obecności w przestrzeni publicznej. Grupie przewodniczy abp Antje Jackelen, prymaska Kościoła Szwecji, a region środkowo-europejski reprezentuje polski teolog luterański dr Jerzy Sojka z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. czytaj całość »

 • Zmarł bp Friedrich Weber

  Zmarł bp Friedrich Weber

  01.02.2015 20 stycznia w wieku 65 lat zmarł bp Friedrich Weber, wybitny niemiecki ekumenista i teolog. czytaj całość »
 • Nabożeństwo w Holandii

  Nabożeństwo w Holandii

  14.01.2015

  W niedzielę 4 stycznia w kościele luterańskim w Utrechcie odbyło się nabożeństwo w języku polskim.  czytaj całość »

 • Luteranie w Watykanie

  Luteranie w Watykanie

  24.12.2014

  Delegacja Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD) spotkała się 18 grudnia br. w Rzymie z papieżem Franciszkiem oraz przedstawicielami Kurii Rzymskiej odpowiedzialnymi za dialog ekumeniczny. Jednym z głównych tematów były zbliżające się obchody 500-lecia Reformacji. czytaj całość »

 • Zaproszenie do Utrechtu

  Zaproszenie do Utrechtu

  15.12.2014 Zapraszamy na polskie nabożeństwo do Utrechtu (Holandia). czytaj całość »
 • Luteranin prezydentem Rumunii

  Luteranin prezydentem Rumunii

  21.11.2014 16 listopada br. dotychczasowy burmistrz Sybinu (Sibiu/Hermannstadt) Klaus Iohannis został wybrany w drugiej turze wyborów nowym prezydentem Rumunii. Po raz pierwszy w historii Rumunii, której obywatele należą w większości do Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej, głową państwa zostanie luteranin. czytaj całość »