english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Niewidzialne. Część 3

  Niewidzialne. Część 3

  15.09.2014 Intensywne, gęste, wyraźne, fabularne sny będą mi towarzyszyły codziennie, przez cały pobyt w Burkina. Jakby było się bliżej tutaj źródła snów. Jakby pulsowały gdzieś w tym zapachu ze środka Ziemi. czytaj całość »
 • Niewidzialne

  Niewidzialne

  26.08.2014 Artur Pałyga, dramaturg i dziennikarz, wziął udział w wyprawie do Burkina Faso. Od kilku lat mieszkańców, na północy tego jednego z najbiedniejszych państw Afryki, wspomaga Centrum Misji i Ewangelizacji. Liczy się każda pomoc, od opatrunków higienicznych czy przyborów do pisania po urzeczywistnienie największego marzenia - sprawną tamę, która zatrzyma tak potrzebną tu wodę.  czytaj całość »
 • Szukając podobieństw

  Szukając podobieństw

  26.08.2014 Z inicjatywy luterańskich Kościołów Polski i Szwecji młodzi ludzie z obu krajów wzięli udział we wspólnym spotkaniu. Relacja Justyny Danel - jednej z uczestniczek. czytaj całość »
 • Ekumenicznie o Chrzcie Świętym

  Ekumenicznie o Chrzcie Świętym

  08.08.2014

  Jaka jedność wynika ze wspólnego Sakramentu Chrztu Świętego? – zastanawiali się uczestniczy międzynarodowej Komisji Dialogu Rzymskokatolicko-Luterańskiego, która obradowała w dniach 20-28 lipca w klasztorze Bose we Włoszech. czytaj całość »

 • Angielskie relacje luterańsko-anglikańskie

  Angielskie relacje luterańsko-anglikańskie

  07.08.2014 14 lipca br. Synod Generalny Kościoła Anglii przyjął rezolucję, zezwalającą na konsekracje biskupie kobiet. Stało się to po latach dyskusji i sporów. czytaj całość »
 • Usprawiedliwienie i wolność

  Usprawiedliwienie i wolność

  07.08.2014 Na zlecenie Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) powstał 100-stronicowy dokument Usprawiedliwienie i wolność stworzony przez cenionych teologów ewangelickich, w tym m.in. ks. prof. Christopha Markschiesa, prof. Volkera Leppina, bp Kirsten Fehrs i ks. prof. Margott Kaessman, ambasador EKD ds. Dekady Reformacji. czytaj całość »
 • Musical o Lutrze

  Musical o Lutrze

  20.07.2014

  Wielkie dzieło sceniczne na chór i orkiestrę przygotowuje na jubileusz 500-lecia Reformacji Ewangelicki Kościół Westfalii. Oratorium poświęcone ks. Marcinowi Lutrowi zostanie wykonane po raz pierwszy w Święto Reformacji 2015 roku w Dortmundzie. Zaplanowano udział 2000 chórzystów, orkiestry symfonicznej oraz zespołu wykonującego muzykę współczesną. Za piosenki i teksty odpowiedzialni będą cenieni muzycy Dieter Falk oraz Michael Kunze. czytaj całość »

 • Kiedy nastąpi uznanie Kościoła ewangelickiego?

  Kiedy nastąpi uznanie Kościoła ewangelickiego?

  09.07.2014
  Razem 2017 – to tytuł wspólnej, rzymskokatolicko-luterańskiej platformy internetowej, na której znane osoby życia kościelnego (nie tylko teolodzy) komentują fragmenty dokumentu „Od konfliktu do komunii”. Inicjatywa nabiera rozpędu i zdobywa kolejne głosy w ekumenicznej debacie. czytaj całość »