english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Wybory i społeczeństwo cyfrowe

  Wybory i społeczeństwo cyfrowe

  14.11.2014

  W Dreźnie zakończył się Synod Generalny Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego Niemiec (VELKD), a swoje obrady finiszuje Synod Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD). Tematem obrad obydwu Synodów były wyzwania związane ze społeczeństwem cyfrowym. Synody podjęły również szereg decyzji personalnych ważnych dla niemieckiego ewangelicyzmu. czytaj całość »

 • Przed wyborami w Niemczech

  Przed wyborami w Niemczech

  01.11.2014

  Najbliższemu Synodowi Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD) towarzyszyć będzie spore zainteresowanie. W listopadzie Kościoły członkowskie EKD wybiorą w Dreźnie nowego przewodniczącego Rady EKD, który - choć pozbawiony realnej władzy - jest najwyższym przedstawicielem niemieckich Kościołów ewangelickich na zewnątrz odpowiedzialnym za kreowanie wizerunku i działań niemieckiego ewangelicyzmu.  czytaj całość »

 • Śladami Lutra

  Śladami Lutra

  12.10.2014

  W dniach 26-28 września 2014 roku młodzież w wieku konfirmacyjnym z Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej uczestniczyła w wyjeździe „Śladami Lutra”. czytaj całość »

 • Komisja Miśnieńska o 500-leciu Reformacji

  Komisja Miśnieńska o 500-leciu Reformacji

  12.10.2014

  28 września zakończyło się w Berlinie 24. posiedzenie anglikańsko-ewangelickiej komisji dialogu, działającej na mocy tzw. Ugody z Miśni, ustanawiającej gościnność eucharystyczną między anglikańskim Kościołem Anglii a Kościołami wchodzącymi w skład Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD). Jednym z tematów spotkania był zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji. czytaj całość »

 • Porozumienie między ŚFL a ONZ

  Porozumienie między ŚFL a ONZ

  12.10.2014

  Już od ponad 50 lat Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) oraz Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ściśle współpracują na rzecz uchodźców i uchodźców wewnętrznych w różnych rejonach świata. Organizacje zdecydowały się na sformalizowanie dalszej kooperacji i podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy. czytaj całość »

 • Niewidzialne. Część 4

  Niewidzialne. Część 4

  23.09.2014
  Historia Sahary ładnie koresponduje z opowieścią o wygnaniu z Raju. Afryka. Pierwsi ludzie. Kolebka ludzkiego świata. Sahara to żyzna, zielona kraina, gdzie ludzie i zwierzęta żyją obok siebie. W opowieściach o genealogii plemion, u początków jest jedność ludzi i wybranych gatunków zwierząt. Wygnanie następuje pięć tysięcy lat temu. Raj zmienia się w pustynię. Na straży stają aniołowie suszy, burz biaskowych, pragnienia i śmierci. Zaczyna się wielka wędrówka.
  czytaj całość »
 • Z anglikanami o powołaniu

  Z anglikanami o powołaniu

  20.09.2014 W Centrum Rekolekcyjnym bp. Ordassa Lajosa w Révfülöp (Węgry) odbywała się w dniach 12-16 września br. konferencja międzynarodowego Towarzystwa Anglikańsko-Luterańskiego zatytułowana „Nie bój się mała trzódko – powołanie Kościołów mniejszościowych dzisiaj.” czytaj całość »
 • Poszukiwanie ewangelickich korzeni

  Poszukiwanie ewangelickich korzeni

  16.09.2014 Co roku młodzież Diecezji Katowickiej, która była konfirmowana w danym roku ma możliwość wzięcia udziału w wyjątkowej wycieczce do miejsc, w których rozpoczęła się Reformacja. Odnajdywanie śladów życia naszego reformatora, Marcina Lutra, jest chyba najlepszym sposobem poznania źródeł naszego ewangelickiego wyznania. czytaj całość »