english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Święto w Ostojićevie (Serbia)

  Święto w Ostojićevie (Serbia)

  29.09.2012 W dniach od 21 - 23 września 2012 r. odbywały się w Ostojićevie (Serbia) dni wsi oraz szkoły. Na uroczystości zostali zaproszeni przedstawiciele parafii w Wiśle: Danuta Szczypka, Wanda Kuczera oraz ks. Waldemar Szajthauer. W dniach Ostojićeva uczestniczyła także delegacja Urzędu Miasta Wisła z burmistrzem Janem Poloczkiem. czytaj całość »
 • Konferencja polskich biskupów w Berlinie

  Konferencja polskich biskupów w Berlinie

  26.09.2012 W dniach 24 i 25 września polscy biskupi luterańscy w ramach wizyty w Berlinie i Sachsenhausen związanej z rocznicami: 150. urodzin oraz 70. śmierci bp. Juliusza Bursche, odwiedzili miejsca poświęcone pamięci biskupa Męczennika. czytaj całość »
 • Nowy prezydent GEKE

  Nowy prezydent GEKE

  25.09.2012 Biskup Friedrich Weber, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Brunszwiku (Braunschweig) został wybrany przez Radę Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (WKEE - GEKE) na prezydenta (przewodniczącego) Wspólnoty. Zastąpi on na tym stanowisku szwajcarskiego teologa, ks. Thomasa Wipfa.   Friedrich Weber urodził 27. 2. 1949 w Ehringshausen/ Wetzlar (Niemcy). Studia teologiczne (oraz historii i pedagogiki) odbył w latach 1967 - 1972 w Wuppertalu, Göttingen i Oldenburgu. Ordynowany w 1975 roku w Greetsiel/ Nordsee, gdzie pracował do 1984 roku. czytaj całość »
 • Spotkanie Kościołów w Bad Muskau

  Spotkanie Kościołów w Bad Muskau

  24.09.2012 22 września 2012 roku w Bad Muskau, położonym tuż przy granicy z Polską, odbyło się kolejne spotkanie Kościołów ewangelickich z Polski i Niemiec. czytaj całość »
 • Polskie drzewo w Ogrodzie Reformacji

  Polskie drzewo w Ogrodzie Reformacji

  17.09.2012 Kilka lat temu na plantach okalających historyczną starówkę Miasta Lutra Wittenbergi, jak brzmi pełna nazwa kolebki Reformacji, założono Ogród Lutra. Ma on kształt elipsy, w której centrum znajduje się Róża Lutra. Na tym miejscu, dla uczczenia 500-lecia Reformacji ma zostać posadzonych 500 drzew, których „rodzicami chrzestnymi” mogą zostać przedstawiciele różnych Kościołów z całego świata. Merytoryczną opiekę nad projektem sprawuje wittenberskie biuro Światowej Federacji Luterańskiej. czytaj całość »
 • Konfirmanci śladami Marcina Lutra

  Konfirmanci śladami Marcina Lutra

  10.09.2012 Relacja z wyjazdu konfirmantów Diecezji Katowickiej śladami Reformatora, ks. Marcina Lutra czytaj całość »
 • Chór z Zgierza w Greifswaldzie

  Chór z Zgierza w Greifswaldzie

  27.08.2012 W dniach od 24-26 sierpnia w Greifswaldzie odbyło się Święto Chórów Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Północnych Niemczech „Dreiklang”. W święcie uczestniczyły nie tylko chóry z Niemiec, ale także z krajów nadbałtyckich - Szwecji, Estonii, Łotwy, Litwy oraz dwa chóry z Polski. Był to ewangelicki chór parafialny z Ustronia i z Zgierza.  czytaj całość »
 • Europejskie zgromadzenie protestantów

  04.09.2012 20 września odbędzie się we Florencji 7. Zgromadzenie Ogólne Wspólnoty Kościołów Ewangelickich w Europie (GEKE).  czytaj całość »