english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z Polski

 • Poświęcenie Centrum Parafialnego w Bydgoszczy

  Poświęcenie Centrum Parafialnego w Bydgoszczy

  10.05.2015 W niedzielę 10 maja 2015 roku, przy ewangelickim kościele Zbawiciela w Bydgoszczy zwierzchnik Kościoła poświęcił nowe Centrum Parafialne. Uroczystości towarzyszyli uczestnicy 29. Zjazdu Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej. czytaj całość »
 • Dla najmłodszych

  Dla najmłodszych

  05.05.2015

  W kwietniu 2015, dzięki staraniom EDW, we współpracy z Wojskowym Centrum Obywatelskim ukazała się pierwsza książeczka dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym pt. Szynszyla na misji. czytaj całość »

 • Sekretna Misja Kobiet na finiszu

  Sekretna Misja Kobiet na finiszu

  10.05.2015
  SekretnaSekretna Misja Kobiet – pierwsza akcja pomocy na rzecz kobiet z Burkina Faso (Afryka Zachodnia) zbliża się do finału. Kilkaset kompletów nowej, przewiewnej, a przede wszystkim potrzebnej Burkinkom bielizny zakupiono i przekazano już do Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zrodziła się idea akcji. To konkretna odpowiedź na szczerą prośbę.
  Sekretna Misja Kobiet – pierwsza akcja pomocy na rzecz kobiet z Burkina Faso (Afryka Zachodnia) zbliża się do finału. Kilkaset kompletów nowej, przewiewnej, a przede wszystkim potrzebnej Burkinkom bielizny zakupiono i przekazano już do Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zrodziła się idea akcji. To konkretna odpowiedź na szczerą prośbę.
  Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w Dzięgielowie od ośmiu lat pomaga mieszkańcom miejscowości Pobe Mengao w Burkina Faso, z którymi nawiązał kontakt polski badacz kultury afrykańskiej – dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum w Żorach. Dotychczasowa pomoc dla Pobe to m.in. budowa szkoły i studni przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacja dla Pokoju i finansowym wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych; sfinansowanie dożywiania i utrzymania 90 sierot, przeprowadzenie lekcji dla wszystkich gimnazjalistów na temat AIDS. Najbliższym i największym zadaniem Centrum będzie wkrótce odbudowa zniszczonej tamy wodnej. Misja Kobiet – pierwsza akcja pomocy na rzecz kobiet z Burkina Faso (Afryka Zachodnia) zbliża się do finału. Kilkaset kompletów nowej, przewiewnej, a przede wszystkim potrzebnej Burkinkom bielizny zakupiono i przekazano już do Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zrodziła się idea akcji. To konkretna odpowiedź na szczerą prośbę.
   
  Inauguracja akcji odbyła się w Dzień Kobiet, 8 marca. Baza dobrowolnych koordynatorek Sekretnej to na dzień dzisiejszy 34 miejsca w Polsce i dwa zagranicą – w Wielkiej Brytanii i w Czechach.
   
  Kobiety w Burkina Faso są obarczone wszystkimi obowiązkami związanymi ze zdobywaniem pieniędzy na utrzymanie siebie, domu i dzieci. Pracując w polu i w domu posługują się najprostszymi narzędziami, nie mają energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji. Muszą dostarczać do domu wodę, którą wraz z dziećmi noszą codziennie kilkanaście kilometrów. Do jej wypompowania mają tylko swoje siły. Są całkowicie poddane swoim mężom. Z ciężkiej pracy nie zwalnia ich nawet zaawansowana ciąża. Utrzymanie odpowiedniej higieny intymnej jest skomplikowane, a bielizna - trudno dostępna. Każdy podarowany komplet jest więc bardzo wartościowy.
   
  Do przeprowadzenia akcji w Polsce w pewien sposób zmobilizowała nas także postawa samych Burkinek. Mimo swojej trudnej sytuacji kilkadziesiąt kobiet w Pobe Mengao zawiązało stowarzyszenie. Wspierają się, pragną szacunku i chcą działać, na przykład rozwijać hodowlę owiec, którą można zarobić pieniądze na utrzymanie siebie i dzieci. 
   
  Z uwagi właśnie na tę aktywną postawę społeczną Burkinek organizatorki Sekretnej Misji Kobiet w ostatnim miesiącu akcji zwracają się w Liście Otwartym do wszystkich kobiet pełniących ważne role polityczne, piastujących stanowiska prezydentów, burmistrzów i wójtów w województwie śląskim. Akcja potrwa do 26 maja, Dnia Matki.
   
  Oto treść tego listu:
   
  Was nie może zabraknąć!
   
  Szanowne Panie, które sprawujecie władzę w samorządach lokalnych województwa śląskiego. Zwracamy się z prośbą o udział w Sekretnej Misji Kobiet – akcji pomocowej na rzecz kobiet w Burkina Faso, jednego z najbiedniejszych krajów Afryki. Nie byłoby jej, gdyby nie to, że nawet tam, tak daleko od standardów demokratycznych, kobiety potrafiły się zjednoczyć i założyć swoje stowarzyszenie. 
   
  Burkinki są obarczone wszystkimi obowiązkami związanymi ze zdobywaniem pieniędzy na utrzymanie siebie, domu i dzieci. Pracując w polu i w domu posługują się najprostszymi narzędziami, nie mają energii elektrycznej, bieżącej wody i kanalizacji. Muszą dostarczać do domu wodę, którą wraz z dziećmi noszą codziennie kilkanaście kilometrów. Do jej wypompowania mają tylko swoje siły. Są całkowicie poddane swoim mężom. Z ciężkiej pracy nie zwalnia ich nawet zaawansowana ciąża.
   
  Burkinki poprosiły o bieliznę. Naszym celem jest spełnienie tej prośby. Zaczęłyśmy akcję 8 marca – w Dzień Kobiet, kończymy 26 maja – w Dzień Matki. Dla kobiet w Burkina Faso rola matki jest fundamentalna. Dzięki małżeństwu i wychowywaniu dzieci mają swoje miejsce w społeczeństwie. Ale jednocześnie jest to rola bardzo odpowiedzialna. Muszą zarabiać pieniądze na utrzymanie rodziny, zawsze łączyć pracę z opieką nad dziećmi, ratować je w takich sytuacjach, w których my po prostu zabieramy dziecko do lekarza… 
   
  Bielizna nie rozwiązuje wielu problemów, ale jest konkretną odpowiedzią na konkretną prośbę. Konkretne działanie charakteryzuje kobiety. Panie, które sprawujecie władzę, wiecie o tym najlepiej. Dlatego jesteśmy pełne wiary, że zechcecie włączyć się w Sekretną Misję Kobiet: przekazać komplet bielizny w swoim rozmiarze, namówić do tego samego bliską sobie inną kobietę (mamę, siostrę, przyjaciółkę) i rozpropagować akcję w swoim środowisku – w urzędach, miastach, gminach i w Internecie. 
   
  Dysponujemy plakatami, ulotkami oraz grafiką w wersji elektronicznej. 
  WIĘCEJ NA WWW.SEKRETNA.CME.ORG.PL
   
  Z wyrazami szacunku
   
  Bożena Giemza 
  Natalia Łyżbicka
  Joanna Rączkowiak
  Beata Zamlewska-Pałyga
  Lidia Żur
   
  Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP w Dzięgielowie od ośmiu lat pomaga mieszkańcom miejscowości Pobe Mengao w Burkina Faso, z którymi nawiązał kontakt polski badacz kultury afrykańskiej – dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum w Żorach. Dotychczasowa pomoc dla Pobe to m.in. budowa szkoły i studni przy współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacja dla Pokoju i finansowym wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych; sfinansowanie dożywiania i utrzymania 90 sierot, przeprowadzenie lekcji dla wszystkich gimnazjalistów na temat AIDS. Najbliższym i największym zadaniem Centrum będzie wkrótce odbudowa zniszczonej tamy wodnej.
  czytaj całość »
 • Konfirmanci w Mikołowie

  Konfirmanci w Mikołowie

  30.04.2015 Diecezjalna Komisja Wychowania Chrześcijańskiego i parafia w Mikołowie byli organizatorami spotkania konfirmantów rocznika 2015 r. i ich rodziców, które odbyło się 25 kwietnia br. czytaj całość »
 • List pasterski Biskupa Kościoła

  List pasterski Biskupa Kościoła

  30.04.2015
  Otwierajmy swoje serca na tych, którzy marzą o życiu w naszym kraju. My Polacy, my Ewangelicy pamiętamy jeszcze jak nasi najbliżsi doświadczali serdecznego przyjęcia, gdy opuszczali ojczyznę szukając lepszego życia.
  czytaj całość »
 • Kobiety i rok kultury

  Kobiety i rok kultury

  30.04.2015 W sobotę, 25 kwietnia 2015 r. w sali parafialnej w Wiśle-Centrum odbyła się Diecezjalna Konferencja Kobiet Diecezji Cieszyńkiej.  czytaj całość »
 • Zjazd Młodzieży Diecezji Mazurskiej

  Zjazd Młodzieży Diecezji Mazurskiej

  29.04.2015 W sobotę, 18 kwietnia br. odbył się w Giżycku wielkanocny Zjazd Młodzieży Diecezji Mazurskiej. czytaj całość »
 • XIII edycja Nagrody im. ks. L. Otto

  XIII edycja Nagrody im. ks. L. Otto

  27.04.2015

  W trzynastej edycji Nagrody im. ks. Leopolda Otto kapituła uhonorowała trzy osoby: Adelajdę Romańską z Rybnika i Jana Czyża z Bielska-Białej – oboje działających przez dziesięciolecia na niwie muzyki kościelnej oraz Henryka Dominika z Wrocławia, publicystę i długoletniego felietonistę „Zwiastuna Ewangelickiego”.  czytaj całość »